• Hlavní strana
  • /
  • Agrární komora zemědělce před ztrátou půdy neuchrání

Agrární komora zemědělce před ztrátou půdy neuchrání

Zveřejněno: 23.12.2015 | Autor: Ing. Dominika Loskotová

Agrární komora zemědělce před ztrátou půdy neuchrání - navrhovaný zákon neřeší stanovené cíle

Agrární komora České republiky se staví do role zachránce zemědělského půdního fondu. Dovolím si pouze ve stručnosti opozičně reagovat na nejzávažnější tvrzení Agrární komory ČR k navrhovanému zákonu o nabývání vlastnictví k zemědělským pozemkům a o změně zákona č.256/2013 Sb., o katastru nemovitostí.

Agrární komora ČR ve své tiskové zprávě k návrhu zákona ze dne 9. 12. 2015 uvádí: „Mnoho větších i menších majitelů zemědělské půdy se již roky setkává s nabídkami odkupu půdy za ceny dalece převyšující běžnou tržní hodnotu i finanční možnosti na ní hospodařících subjektů.“

Představme si rovnou obdobný případ a hledejme dopad navrhovaného zákona: Majitele dvou hektarů orné půdy vedené v současné době v územním plánu jako zemědělská plocha oslovila finanční skupina bez zájmu na této půdě produkovat. Tato poptávající firma nabídne majiteli částku 50 Kč/m2 (tedy částku převyšující tržní hodnotu). Majitel následně do Registru nabídek vloží svůj záměr prodat 2 ha pole za 50 Kč/m2, tj. celkem za jeden milion korun českých. Nabídka leží už 30 dní v Registru nabídek a nájemce ani místní zemědělec ani okresní zemědělec ani zemědělec podnikající 300 km od obce ani začínající zemědělec neprojevili zájem. Majitel pole tedy může za tři měsíce od 30denního zveřejnění záměru v Registru nabídek rozšířit svou nabídku na všechny fyzické osoby, které mají na území České republiky trvalý pobyt po dobu nejméně deseti let nebo právnické osoby, které jsou vlastněny osobami, které mají trvalý pobyt na území ČR nejméně deset let a jejich sídlo je na území České republiky po dobu nejméně deseti let.

Výsledkem by bylo, že za 4 měsíce od prvního dne zveřejnění nabídky prodeje v Registru si pozemky za jeden milion korun koupí finanční skupina bez zájmu na této půdě produkovat.

Agrární komora dále uvádí: „Proto zákon podporuje aktivní zemědělce bez rozdílu velikosti a chrání malé a střední zemědělce, tedy nájemce, před skupováním půdy silnými subjekty . Mezi nástroje zákona proto patří povinnost zveřejnit určenými kanály informaci o záměru prodeje pozemku a především pak předkupní právo.“

Povinnost zveřejnit informaci o záměru prodeje pozemku je jedna věc. Předkupní právo je také silný nástroj, který přidělal hluboké vrásky nejednomu vlastníkovi půdy. Avšak nejsilnějším nástrojem vždy byla, je a bude kupní cena, resp. její výše, kterou je kupující ochoten zaplatit. A pokud to je cena převyšující obvyklou tržní hodnotu zemědělské půdy, neochrání zemědělce před silným investorem ani povinnost zveřejnit záměr prodeje ani předkupní právo.

Návrh zákona o nabývání vlastnictví k zemědělským pozemkům zemědělskou půdu nikdy neochrání před změnami využití půdy formou změn územních plánů. Dopravní, rezidenční a průmyslová lobby bude dál žít svým aktivním životem. Pozitivní dopady by tedy byly velmi omezené. Přitom by navrhovaný zákon zasáhl do svobody vlastníka. Samotná forma navrhovaného provedení je právně a byrokraticky komplikovaná. 

Považuji za důležité představit si také dopad na prostředí v menších obcích – v tom obyčejném životě. Vlastník bude muset u sebemenšího pozemku zveřejnit záměr prodat. Sejde se mu nejlépe více zájemců. Nastane byrokratické námluvní řízení, kdy vyvolený kupující bude muset nejprve podat na Státní pozemkový úřad Žádost o ověření splnění podmínek k nabytí vlastnictví k zemědělskému pozemku (žádost má sedm příloh). SPÚ pak bude mít 30 dní na vydání Osvědčení o splnění podmínek. 

A ty, vlastníku půdy, zapomeň na svobodu, zapomeň na možnost ráno se probudit s myšlenkou „dnes to prodám“. Nic neprodáš. Nejméně dva měsíce Ti tento kolotoč zabere. Takovéto navrhované řešení považuji za nepřípustné.

Pro koho je tedy zákon výhodný? Zákon staví (v pro developery nezajímavém prostředí) do výhody střední a především velké zemědělské podniky, které často přeplatí malé či rozvíjející se zemědělce. Hlavně by však tyto silné společnosti hospodařící na většině výměry půdy v ČR dostaly pod absolutní kontrolu veškeré záměry prodeje zemědělských pozemků, jejichž jsou nájemci a "lusknutím prstů" (schválením zákona) by k nim získaly předkupní právo.

Agrární komora České republiky by se měla ve své tiskové zprávě k předloženému závažnému návrhu zdržet používání silně polemických až lživých výroků (např. pozitivní dopad zákona na zadržování vody v krajině, ochrana půdy před nezemědělskými subjekty). Svou energii by měla zaměřit na hledání opravdových řešení stanovených cílů. Anebo naopak, komora by měla správně pojmenovat své cíle.

Populistické cíle komory totiž jí navržený zákon ani v nejmenším neřeší.

 

V odkazu níže je možné si stáhnout návrh znění zákona předložená agrární komorou. 

Soubory ke stažení