Den stromů

Zveřejněno: 21.10.2016 | Autor: Martin Patřičný, Michal Veselý | Zdroj: www.ASZ.cz

IMG 0594

Den stromů je svátek, který stromy oslavuje prostřednictvím jejich společného sázení. V současné době se Den stromů slaví ve více než 40 zemích světa. Většinou se slaví na jaře, nebo na podzim, ale datum není celosvětově jednotné a liší se podle klimatických podmínek a doby vhodné k sázení stromů v jednotlivých zemích. V České republice připadá Den stromů na dnešek - 20. října.

První den stromů na světě

Staré a posvátné háje se uctívaly a chránily od nepaměti. Úcta k nim se přenášela z generace na generaci. První zdokumentovaný svátek sázení stromů se uskutečnil ve španělské vesnici Mondoñedo v roce 1594. Místo nazývané „Alameda de los Remedios“ je stále osázené lípami a jírovci a událost připomíná nainstalovaná bronzová deska.

V malé španělské obci Villanueva de la Sierra se konal první Den stromů novodobé historie.  Sázení stromů jako svátek inicioval v roce 1805 místní kněz s nadšenou podporou všech občanů.

Den stromů v USA a jeho rozšíření do dalších zemí

První oficiální oslavy Dne stromů proběhly v roce 1872 v americké Nebrasce na popud novináře a zároveň zapáleného ochránce přírody Julia Sterling Mortona. Jeho cílem bylo vyzdvihnout důležitost stromů. Při prvních oslavách v Nebrasce vysadili více než milion stromů. Myšlenka Dne stromů se rychle rozšířila po celých státech a později i na další kontinenty. Ke globalizaci Dne stromů přispěl Birdsey Northrop z Connecticutu v USA, který v roce v roce 1883 navštívil Japonsko a doporučil ve své zprávě Arbor Day (Den stromů) jako nástroj pro zlepšení kvality života v obci. Jeho zásluhou se nadšení pro Den stromů rozšířilo také do Austrálie, Kanady a Evropy.

Brazílie – 21. 9.

Česká republika – 20. 10.

Čína – 12. 3.

Egypt – 15. 1.

Filipíny – 25. 6.

Jižní Korea – 5. duben

Keňa – 21. 4.

Malta – 15. 1.

Německo – 25. 4.

Pákistán – 18. 8.

Polsko – 10. 10.

Portugalsko – 21. 3.

Srí Lanka – 15. 11.

Španělsko – 26. 3.

Tunisko – 9. 11.

Prvorepubliková tradice Stromkových slavností

Roku 1861 vzniká v Kutné Hoře první okrašlovací spolek. Dne 30. 10. 1904 byl v Praze v restauraci u Chotěrů založen Svaz českých okrašlovacích spolků v království Českém se sídlem v Praze, v té době bylo u nás takových spolků už 237. Od roku 1904 až do roku 1951 vydával svaz časopis „Krása našeho domova“. Nejčastější okrašlovací činnost prakticky spočívala v aktivitách při budování parků, sadů a alejí a následné péči o ně. Mezi další typické činnosti patřilo zatravňování prostorů před domy i na veřejných prostranstvích a následná kosení trávy, které často financoval některý za zámožnějších členů spolku. Spolky též dohlížely na květinové výzdoby veřejných prostranství. Nezanedbatelná byla i jejich činnost politicko-ideová. Zejména po roce 1918 se okrašlovací spolky začaly intenzivně spolupodílet na udržování tradic a posilování vlastenectví. Známou, dodnes viditelnou tradicí se stalo vysazování „Lip svobody“.

Na našem území se první hromadné Stromkové slavnosti uskutečnily v roce 1906. Uspořádal je Svaz českých okrašlovacích spolků např. v Příbrami, Plzni, Dobříši, Spáleném Poříčí, Říčanech, Klatovech, České Třebové, Napajedlích a mnoha dalších obcích. Konaly se obvykle počátkem dubna. V roce 1920 tuto akci podpořilo svým výnosem i Ministerstvo školství a osvěty.

Den stromů v ČR – obnovená tradice

Přerušenou tradici v roce 2000 obnovili botanik Václav Větvička a dřevosochař Martin Patřičný. Jako datum pro oslavu Dne stromů zvolili 20. říjen, protože se jedná o vhodnou dobu pro sázení stromů a v tento den slaví narozeniny šansoniérka a přítelkyně stromů Hana Hegerová.

Nadace Partnerství myšlenku Dne stromů dále rozvinula – založila grantový program určený na podporu komunitních výsadeb stromů. Díky němu se na území ČR podařilo od roku 2004 vysadit již více než 57 tisíc stromů a keřů. V roce 2011 dokonce u této příležitosti uspořádala rekord v sázení stromů, do nějž se zapojilo více než 4 tisíce lidí a vysadilo se téměř 7 tisíc stromů na 211 místech.

U příležitosti Dne stromů Nadace Partnerství od roku 2002 vyhlašuje výsledky celostátní ankety Strom roku. Při jejím vzniku se inspirovala lokální soutěží Brněnský strom roku, která reagovala na rozmáhající se kácení stromů v Brně. Celostátní anketa letos ocení jubilejního 15. vítěze, který následně postoupí do mezinárodního kola ankety Evropský strom roku.

Další informace:

Martin Patřičný – martin@patricny.com, 607 880 305

Výtvarník – dřevař, průvodce televizním dokumentem Kus dřeva ze stromu, autor knih a spoluautor obnovené tradice oslav Dne stromů.

Michal Veselý – michal.vesely@nap.cz, 775 958 907

Ředitel rozvoje v Nadaci Partnerství pomáhal dále rozvíjet myšlenku Dne stromů.