Dotace v lesích

Zveřejněno: 12.07.2013 | Autor: Jan Stuchlík

Jaké jsou možnosti získání dotací pro hospodaření v lesích?

Snad každého vlastníka lesů každoročně trápí finanční nároky pro hospodaření v lesích. Zejména u drobnějších vlastníků lesů převládají náklady nad zisky z hospodaření, a proto je každá finanční podpora dobrá. A to zejména v období, kdy si příroda pravidelně připravuje překvapení pro lesní hospodáře v nejrůznějších formách, časté jsou větrné či kůrovcové kalamity, dlouhá období sucha nebo naopak povodně. Níže Vám nabízíme stručný přehled finančních podpor v lesnictví.

Státní dotace

Dotace ze státního rozpočtu tvoří největší procento finančních příspěvků pro vlastníky lesů od drobného vlastnictví v řádu desítek arů až po stohektarové lesní celky. Finanční příspěvky poskytuje mimo národní parky a pozemky určené k obraně státu Ministerstvo zemědělství (MZe).  Podle obecně závazných pravidel pro poskytování finančních příspěvků by měly být každoročně poskytovány státní příspěvky na základní činnosti při hospodaření v lesích:

-       obnova lesů poškozených imisemi

-       obnova, zajištění a výchova porostů

-       sdružování vlastníků lesů malých výměr

-       ekologické a k přírodě šetrné technologie

-       zpracování lesního hospodářského plánu (LHP) v digitální formě

-       ostatní hospodaření v lesích

MZe však prostřednictvím krajských dotačních programů, které podléhají schvalovacímu procesu krajských zastupitelstev, mívají často chudší nabídku, a to v souvislosti se zákonem o rozpočtovém určení daní a změně legislativy. Proto Vám doporučujeme se pro možnost získání dotací informovat na příslušném krajském úřadu, odboru životního prostředí. Bližší informace by Vám také mohl sdělit Váš odborný lesní hospodář nebo referent příslušného orgánu státní správy lesů (obce s rozšířenou působností). V současnosti bývají zpravidla zachovány pouze příspěvky na obnovu, zajištění a výchovu lesních porostů. Příspěvky jsou v rámci krajů vypláceny až do doby vyčerpání předem stanoveného finančního limitu. Podmínkou pro získání státních dotací je řádné hospodaření v lesích v souladu s příslušnými právními předpisy dle platných lesních hospodářských osnov (LHO) nebo LHP. Státní dotace se také nevztahují na lesní pozemky ve vlastnictví státu nebo krajů a také na ně není zákonný nárok. Více informací o státních dotacích v letošním roce se dozvíte např. zde.

Další možností příspěvku je podpora výsadby melioračních a zpevňujících dřevin (MZD) dle vyhlášky č. 80/1996 Sb. Tato dotace je však nižší (5 000 Kč/ha vysázených MZD), než dotace krajských programů na obnovu porostů, proto je vhodná zejména pro lesy ve vlastnictví státu nebo krajů.

Dotace z Evropské unie

V rámci Programu rozvoje venkova (PRV) vyhlášeného pro roky 2007 až 2013 bylo možné žádat o příspěvky z rozpočtu Evropské unie v rámci těchto programů: Opatření zaměřená na udržitelné využívání lesní půdy a Investice do lesů. Tyto programy však v tomto období schvalují poslední žádosti o proplacení příspěvků a koncem roku 2013 končí i celý tento program. Během letošního roku je připravován PRV pro léta 2014 až 2020. Zatím však nebyly zveřejněny konkrétní dotační tituly, tak nám nezbude nic jiného, než vyčkat na druhou polovinu tohoto roku. Podle uvedených priorit však můžeme očekávat podpory v oblastech zlepšení konkurenceschopnosti lesního hospodářství, obnovy, zachování a posílení ekosystémů a podpory efektivního využívání zdrojů a přechod na nízkouhlíkové hospodaření. Více informací je uvedeno na stránkách PRV.

V oblasti finančních podpor v lesnictví je také možné využít poradenství Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů (ÚHULnebo na kterékoliv jejich pobočce po celé republice. Problematikou poradenství při získávání dotací se také zabývá řada firem. V tomto případě bychom však doporučovali značnou obezřetnost, protože se často objevují případy, kdy si tyto firmy účtují vysoké sumy za vyřízení žádosti o dotace a žadatel pod vidinou získání vyššího příspěvku toto při podpisu smlouvy přehlédnou.