Itálie na prahu obtížného roku

Zveřejněno: 20.02.2013 | Autor: Gerd Ebner | Zdroj: www.timber-online.net

Itálie je jedním z klíčových trhů dřevařského průmyslu v Evropě. Je ročním odběratelem přibližně 7 milionů jehličnatého řeziva, 1 milionu tun pelet a 1 milionu m3 lepeného dřeva. Důsledky poklesu spotřeby těchto produktů z důvodu špatné hospodářské situace v Itálii se projevují na trzích v celé Evropě. 

V roce 2012 poklesla velmi silně spotřeba stavebních sortimentů. Příčinou je oslabení stavební činnosti v oblasti novostaveb i renovací stávajících objektů. Itálie jako odběratel lepeného dřeva představuje pro celou Evropu trh velkého významu. Leden 2013 byl podle odhadů nejslabším měsícem, kdy spotřeba lepeného dřeva klesla na historické minimum. Podle údajů statistiky zahraničního obchodu došlo v roce 2012 k poklesu vývozu lepeného dřeva z Rakouska na italské trhy o 20 – 25 %. Pesimistické prognózy očekávají v letošním roce další snížení odbytu, podle odhadů až o 15 %. V roce 2012 dosáhla spotřeba lepeného dřeva v Itálii 800 000 m3, v letošním roce by podle předpovědí měla dosáhnout sotva 700 000 m3. Co se neprodá v Itálii, bude nabídnuto na trhy v jiných jihoevropských zemích, například ve Španělsku, samozřejmě však za ceny nižší. 

Výhled do blízké budoucnosti počítá s tím, že se do Velikonoc poptávka po sortimentech na výrobu lepeného dřeva nijak výrazně nezmění. Oslabení poptávky se však týká i dalších produktů, jehličnatého řeziva celkově, obalových sortimentů, výrazný pokles poptávky zaznamenalo hoblované řezivo. Pouze obchod s peletami, který zažívá celosvětový rozmach, zaznamenal také v Itálii pozitivní vývoj. Jejich cena od září 2012 skokově narostla, v současné době se pelety obchodují za 260 euro/t. 

Celková hospodářská situace v Itálii nenapovídá, že by se v dohledné době mělo něco výrazně změnit. Na trzích, které vždy zajišťovaly významný odbyt rakouského dříví, vládne z důvodů nestabilních politických poměrů a vysoké zadluženosti dlouhodobá stagnace. Kvůli patové situaci po volbách se dá počítat s tím, že žádné razantní reformy nenastanou. Optimisté však přece jen očekávají jisté zlepšení situace od května 2013.