Nařízení EU proti ilegální těžbě dříví

Zveřejněno: 27.02.2013 | Zdroj: www.saegeindustrie.de

Od 3. března 2013 vstoupilo plně v platnost nařízení EU proti ilegální těžbě dříví (EU- Holzhandelsverordnung 995/2010). Jeho cílem je v maximální míře omezit ilegální těžbu a obchod s dřívím. Podnikatelé, kteří toto nařízení nebudou dodržovat, mohou počítat s přísnějšími pokutami a postihy. Směrnice se vztahuje na dříví vytěžené v EU nebo jiných zemích a také na širokou škálu výrobků z tohoto dřeva.

Certifikáty trvalé udržitelnosti jako například FSC tímto ztrácí částečně na svém původním významu. Podle mínění Larse Schmidta, šéfa německého Svazu dřevařského a pilařského průmyslu (DHS), je to správné opatření: „Pečeť FSC uvádí spotřebitele v omyl, nepodává informaci o tom, odkud dříví pochází a zda příslušné lesní hospodaření odpovídá zákonům v Německu. Úplná džungle je v systému označení FSC, ve kterém se spotřebitelé nemohou správně orientovat. Současné podmínky obchodu s dřívím příliš nahrávají tomu, aby byly podvody stále jednodušší a lukrativnější. Dohled nad produkty musí fungovat, zákazník má právo vědět, odkud surovina nebo produkt pocházejí. Nový zákon vyhlašuje podvodným obchodům důsledný boj“.

Svaz DHS bude podporovat podniky při prosazování a dodržování nového nařízení. Jeho zástupci jsou s rozsahem tohoto zákona spokojeni, podle jejich očekávání nebudou již muset podniky nadále konkurovat příliš levnému dříví z nelegálních zdrojů. Spotřebitelé by tak v budoucnu měli mít jistotu, že dříví a produkty ze dřeva pocházejí z legální těžby.  Pro firmy, které surovinu získávají z německých lesů se v souvislosti s vydáním nového nařízení příliš mnoho nezmění, neboť ilegální těžba v domácích lesích je podle majitelů lesů téměř vyloučená. Změna se bude týkat hlavně firem, které dříví dovážejí. Budou muset dodržovat přísné pokyny pro obchod s dřívím a tím i garantovat jeho původ. S tím bude souviset dodržování nařízení o příslušné dokumentaci, které bude znamenat jistou byrokratickou zátěž. Kontrolními institucemi budou celní úřady a Spolkový úřad pro výživu a zemědělství v Německu. Ke změnám týkajícím se obchodu s dřívím vydal svaz DSH spolu s Německou radou pro hospodaření s dřívím (DHWR) informační leták a katalog otázek a odpovědí, které jsou k dispozici všem podnikům. Dokumenty je možné najít na stránkách svazu DSH ke stažení. http://bit.ly/WKoafU