• Hlavní strana
  • /
  • Situace německého pilařského průmyslu se podobá krizovému roku 2009

Situace německého pilařského průmyslu se podobá krizovému roku 2009

Zveřejněno: 21.02.2013 | Zdroj: www.saegeindustrie.de

Uplynulý rok znamenal pro německý pilařský a dřevařský průmysl masívní pokles domácí produkce jehličnatého řeziva. Očekávaná stabilizace trhu s řezivem v roce 2012 se nedostavila, spíše naopak došlo v průběhu roku k výraznému zhoršení tržní situace pilařských podniků. Ačkoliv ještě nejsou známa přesná data Spolkového statistického úřadu, je zřejmé, že průběžná hlášení firem tyto ne příliš optimistické údaje z branže potvrzují. Podle informací odborníků došlo v roce 2012 k poklesu výroby jehličnatého řeziva v Německu o 8 % na 20 milionů m3 ve srovnání s rokem 2011, kdy bylo vyrobeno 19,7 milionů m3.  Zisky pilařských závodů na trhu s jehličnatým řezivem jsou alarmující, řada firem jen stěží udržela stagnující stav, u většiny došlo k poklesu zisků z důvodu rapidního zvýšení cen kulatiny, poklesu spotřeby řeziva a také zhoršené konkurenceschopnosti ne mezinárodních trzích.

Domácí spotřeba poklesla v roce 2012 ve srovnání s rokem 2011 o 900 000 m3 na 17,3 miliony m3, tím se dostala na úroveň krizových let 2009 a 2010. Příčinou snížení spotřeby je pokles poptávky po jehličnatém řezivu ve stavebním sektoru a řemeslných odvětvích. Jediným konstantním odběratelem zůstal sektor obalového řeziva, který jako jeden z mála nezaznamenal pokles spotřeby. Evropský trh s řezivem se vyznačoval velmi tvrdým tlakem na ceny a množství, proto bylo obtížné kompenzovat nízkou domácí spotřebu exportem. V konkurenci severských zemí a východní Evropy byli němečtí pilaři kvůli extrémně vysokým cenám suroviny velmi znevýhodněni. Výrazný pokles zaznamenal export do USA, ještě v roce 2006 byl objem vývozu 2,2 milionů m3, od té doby postupně klesal na minimální úroveň v současné době.  

Extrémně napjatá situace vedla řadu pilařských závodů k omezení výroby, případně k jejímu zastavení. Ale ani tato opatření zatím nevedla k tomu, aby se situace pilařských podniků stabilizovala. Pilaři doufají, že zlepšení může nastat s nástupem jarního období, kdy dochází k oživení poptávky ve zmíněných sektorech, především ve stavebnictví, v souvislosti s tím zpravidla dochází k pohybu cen směrem dolů. Zda se jejich naděje splní, lze v současné době jen těžko předpokládat.