• Hlavní strana
  • /
  • Vysoké ceny kulatiny zatěžují německý pilařský průmysl

Vysoké ceny kulatiny zatěžují německý pilařský průmysl

Zveřejněno: 18.01.2013 | Autor: Mag. Birgit Koller | Zdroj: www.timber-online.net

Pilařské závody v Německu doslova sténají pod tíhou rostoucích cen kulatiny. Podle odborníků se dá počítat s tím, že v roce 2013 dojde k dalšímu poklesu výroby. 

Rok 2012 zakončil německý pilařský průmysl s výsledkem, který není příliš uspokojivý. Celá řada pilařských provozů byla nucena omezit kapacitu pořezu, pro některé pily bylo řešením dočasné zastavení výroby. Další podniky již oznámily zastavení výroby v nadcházejících měsících, protože jejich ekonomická bilance je neudržitelná a prognóza nenaznačuje, že by se vývoj měl v dohledné době zlepšit. 

Důvodem této obtížné situace jsou vysoké náklady na surovinu zejména v převládajícím segmentu zpracování jehličnatého dříví. Z hlediska technického vybavení a rozsahu výrobní palety zaujímá německý pilařský průmysl jedno z prvních míst v mezinárodním srovnání. Neúměrně vysoké ceny kulatiny však německé pilaře jak v domácích podmínkách, tak i v mezinárodní konkurenci výrazně znevýhodňují. Ceny řeziva a dalších dřevěných produktů jsou podmíněny mezinárodnímu trhu, který určuje jejich úroveň. Naproti tomu podléhají náklady na surovinu v Německu regionálním podmínkám a v tomto srovnání je německé dříví příliš drahé. Podle údajů Wood Resource Quarterly, nezávislé mezinárodní agentury zabývající se informacemi z trhu s dřívím, patří Německo a Rakousko k zemím s nejdražší kulatinou. Zajímavé srovnání ukazuje globální index cen pilařské kulatiny, podle kterého se ve IV. kvartálu roku 2012 průměrné mezinárodní ceny suroviny pohybovaly kolem 62,55 eur/m3. Ve srovnání s tím se hlavní sortiment smrkového a jedlového dříví v Německu obchodoval za ceny téměř o 50 % vyšší. Tato diskrepance mezi náklady na surovinu a cenami řeziva v mezinárodní konkurenci je hlavním důvodem, proč německé pilařské závody stále více sužují existenční problémy, které ani dříve optimálně fungující firmy nemohou zvládat. Negatívní důsledek vysokých cen suroviny pociťují domácí německé podniky v tom, že se německy mluvící oblast stává zajímavá pro zahraniční producenty, v jejichž konkurenci německá výroba za současných cen stěží obstojí.  

Podle informací zástupců pilařského průmyslu jsou ceny kulatiny na takové úrovni, která je pro řadu podniků doslova likvidační. Reakcí na zvyšující se náklady na surovinu je u většiny pilařských závodů omezení výroby.  Výsledky průzkumu ukazují, že 48 % pilařských závodů v Německu bylo nuceno v roce 2012 omezit výrobu. Převážná většina z nich uvádí jako hlavní důvody této situace vysoké ceny kulatiny, ztrátu konkurenceschopnosti na mezinárodním trhu s řezivem a v neposlední řadě nedostatečné zásobování surovinou. Podle odborníků z pilařské branže přesahuje cena kulatiny (SM B 2b a BO B 2b) v průměru o 11- 12 % úroveň ceny, která by zajišťovala v současné situaci s ohledem na trh s řezivem rentabilní výrobu pilařským závodům v Německu.

 Výhled do roku 2013 není pro německý pilařský průmysl optimistický, neboť začátek roku nenaznačuje, že by mělo v cenách kulatiny dojít v dohledné době ke změně. Podle ankety agentury Wood Resource Quarterly, která byla provedena mezi zástupci pilařů, počítá 54 % dotázaných firem s omezením výroby v roce 2013, 45 % podniků se pokusí udržet objem výroby na stejné úrovni jako v roce 2012. Pouze 1 % dotázaných firem doufá, že se podaří objem výroby v následujícím roce zvýšit.  Ankety se zúčastnilo 90 pilařských závodů v Německu.