Dotace SAPS - BISS

Přímé platby

Jednotná platba na plochu zemědělské půdy (SAPS)

Jedná se o nový vícesložkový systém, jehož hlavním cílem je zabezpečit zemědělcům stabilní příjmy. V současné době tvoří jednu z nejvýznamnějších a nejrozšířenějších zemědělských dotací, která je poskytována čistě z rozpočtu Evropské unie. Podmínkou pro získání platby je obhospodařování minimálně 1 ha zemědělské půdy s kulturou (orná půda, trvalý travní porost, travní porost), případně díl půdního bloku, který musí být veden v Evidenci využití půdy podle uživatelských vztahů (LPIS) a to nejméně od podání žádosti do 31. srpna kalendářního roku, ve kterém je o platbu žádáno. Žádost je nutné podat na Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) a to nejpozději do 15. května příslušného kalendářního roku. Platba je vyplácena ve dvou vlnách (70 % v říjnu, 30 % v prosinci) a to jen 1x ročně. Aby zemědělec mohl čerpat platbu SAPS musí dodržovat mimo jiné podmínky dobrého zemědělského a enviromentálního stavu (DZES) a povinných požadavků na hospodaření (PPH), ale především řádně obhospodařovat zemědělskou půdu. Tyto kritéria dohromady tvoří tzv. „Cross-Compliance“ neboli pravidla podmíněnosti – jinými slovy „co do půdy dáš, to dostaneš“.

V roce 2019 činila jednotná platba SAPS 3 394,11 Kč/ha, v roce 2020 byla schválena částka 3 644,19 Kč/ha

Pro rok 2021 ministr Miroslav Toman schválil částku 3 331,68 Kč/ha

 

Další složky:

Platba pro zemědělce dodržující zemědělské postupy příznivé pro klima a životní prostředí (GREENING)

Greening je další ze složek přímých plateb, kdy je podmínkou plnit zemědělské postupy příznivé pro klima a životní prostředí – ozelenění. U této platby je nutné upozornit na to, že zemědělec ji nedostane automaticky, ale musí dodržovat určité postupy, které jsou dobrovolné anebo dané legislativou.

 

1. Diverzifikace plodin

V závislosti na rozloze orné půdy, která je vedená v LPIS, má žadatel povinnost pěstovat určitý počet plodin. Pokud plocha představuje 10–30 ha orné půdy, zavazuje se k pěstování min. 2 plodin, kdy hlavní plodina nezabere více než 75 % orné půdy. U více než 30 ha jsou to min. 3 plodiny s tím, že hlavní plodina nezabere více než 75 % orné půdy a zároveň dvě hlavní plodiny nepřekročí dohromady více než 95 % orné půdy.

S tím souvisí i následná kontrola, zda-li byly splněny všechny podmínky (od 1. června do 31. srpna daného roku).

 

2. Zachování poměru trvalých travních porostů

Cílem je udržení poměru TTP vůči zemědělské ploše, ten by neměl klesnout v rámci celé České republiky o více než 5 % v porovnán s referenčním poměrem. Za změnu kultury se považuje nejen rozorání, ale jakákoliv jiná změna. Výjimku tvoří výsadba rychle rostoucích dřevin (RRD) ve výmladkových plantážích či výsadba vánočních stromků.

Pokud se stane, že by povolený poměr klesnul o více než 5 %, SZIF vyzve žadatele do 31.12. aby následující rok plochy opět zatravnili.

 

3. Vyhrazení plochy využívané v ekologickém zájmu

(Ecological focus area – EFA)

Tato složka se týká především zemědělců, kteří vlastní více než 15 ha orné půdy. Ti mají za povinnost vyčlenit minimálně 5 % plochy jako tzv. plochu v ekologickém zájmu, které slouží především k zachování a zlepšení biologické rozmanitosti při zemědělském hospodaření.

Za prvky EFA jsou považovány krajinné prvky, souvratě, úhor využívaný v ekologickém zájmu, ochranné pásy podél vod, rychle rostoucí dřeviny, zalesněné plochy, plochy s meziplodinami, plochy s plodinami vážící dusík (leguminózy) a další. Minimální plocha EFA by měla představovat min. 0,01 ha a být evidována v LPIS.

Sazba platby pro zemědělce dodržující zemědělské postupy příznivé pro klima a životní prostředí (tzv. greening) byla na rok 2019 stanovena ve výši 1 884,30 Kč/ha, v roce 2020 byla tato sazba navýšena na částku 2 013,64 Kč/ha.

V roce 2021 byla tato sazba oproti minulému roku o něco snížena a to na částku 1 833,32 Kč/ha

 

Platba pro mladé zemědělce

Účelem této platby je podpořit podnikatele v zemědělství, kteří právě začínají. Žádat mohou jak fyzické, tak i právnické osoby splňující určité podmínky:

Fyzická osoba:

Poprvé zřizuje zemědělský podnik jako jeho vedoucí, a to zápisem do LPIS. Případně již takový podnik před prvním předložením žádosti o platbu v předešlých 5ti letech zřídila.

Zároveň v roce, kdy byla předložena první žádost SAPS, ji nebylo více než 40 let.

Právnická osoba:

Fyzická osoba, která splňuje podmínky mladého zemědělce, vykonává nad obchodní korporací dlouhodobou a účinnou kontrolu. Tím se rozumí většinový společník či společníci, kteří drží dohromady většinový podíl na kapitálu obchodní korporace.

O platbu není možné, aby žádala fyzická osoba, která je zároveň většinovým společníkem. Při souběhu žádostí by pak právnické osobě nebyla platba pro mladé zemědělce přiznána.

Platba se poskytuje jednomu zemědělci na maximální výměru 90 ha po dobu 5ti let.

Sazba dosáhne v roce 2019 na 1 697,06 Kč/ha.

Výše platby pro mladé zemědělce v roce 2020 přestavuje částku 1 822,09 Kč/ha, což představuje 50% ze sazby SAPS. 

Pro rok 2021 je stanovena na částku 1 665,84 Kč/ha

 

Dobrovolná podpora vázaná na produkci (VCS)

Jedná se o podpory rostlinné i živočišné výroby, které jsou vázány na aktivní produkci a podporují tak citlivé sektory v ČR. Celkem lze žádat o 12 dotačních opatření.

a) podpora na produkci brambor určených pro výrobu škrobu,

b) podpora na produkci konzumních brambor,

c) podpora na produkci ovocných druhů s velmi vysokou pracností,

d) podpora na produkci ovocných druhů s vysokou pracností,

e) podpora na produkci zeleninových druhů s velmi vysokou pracností,

f) podpora na produkci zeleninových druhů s vysokou pracností,

g) podpora na produkci chmele,

h) podpora na produkci cukrové řepy,

i) podpora na produkci bílkovinných plodin,

j) podpora na chov telete masného typu,

k) podpora na chov krávy chované v systému chovu s tržní produkcí mléka,

l) podpora na chov bahnice nebo na chov kozy.

 

Žadatel musí splňovat podmínky SAPS dále s dalšími kritérii, které jsou vázány na konkrétní dotační opatření, o které žádá:

  • obhospodařovat půdu, která je na něj vedená v LPIS,
  • pěstovat danou plodinu, resp. chovat zvířata, na jejichž podporu žádá,
  • zakreslit díly půdního bloku, kterých se žádost o podporu týká, do mapy a přiložit této mapy k Jednotné žádosti u všech opatření na plochu,
  • vykázat v Jednotné žádosti veškerou zemědělskou půdu, která je na něj vedena v LPIS a další.

 

Přechodné vnitrostátní podpory (PVP)

Dříve také nazývané Top-Up, jsou podpory plně hrazené z rozpočtu ČR a slouží k dorovnání vybraných komodit, které byly zjednodušením přímých plateb znevýhodněny oproti plnému systému přímých plateb v tzv. starých zemích EU.

Primárně jsou tyto platby poskytovány na zemědělskou půdu, chov krav bez tržní produkce mléka, chov krav a ovcí a v neposlední řadě na chmel a brambory určené pro výrobu škrobu pro přežvýkavce.

 

S novým Strategickým plánem SZP 2023-2027 se mění i některé podmínky poskytování přímých plateb pro zemědělce. Podrobnější informace k jednotlivým aktuálním podopatřením naleznete na stránkách Ministerstva zemědělství nebo Státního zemědělského intervenčního fondu. 

 

 

Další užitečné odkazy:

Metodická příručka k podmínkám poskytování přímých plateb v České republice v roce 2019

Příjem jednotných žádostí se prodlužuje do 15. června 2020

S vyplácením dotace k Jednotné platbě na plochu (SAPS) 2020 začne SZIF 26. října

Jednotná žádost 2021

Ministr zemědělství schválil sazby přímých plateb pro rok 2021