Umisťování mobilních domů

Zveřejněno: 16.03.2021 | Autor: Bioreality.cz

Mobilní domy, maringotky, karavany, obytné posedy a jiné. Trend, o který začíná být poměrně velký zájem nejen v České republice.

Svou popularitu si získávají ve velkém okruhu lidí. První skupinou jsou ti, kteří se stále více snaží „utéct“ z města do přírody a nalézt tak atraktivní místo vhodné k příležitostnému odpočinku a rekreaci. Obzvlášť v této době, kdy nás v mnoha činnostech omezuje přetrvávající pandemie.

Druhou skupinu tvoří ti, pro které je například obtížnější získat hypotéku nebo odmítají drahé nájmy, a tak hledají různé jiné nízkorozpočtové alternativy k celoročnímu bydlení.

Vzhledem k tomu, že se čím dál častěji setkáváme s poptávkami typu „Lze na tomto pozemku umístit mobilheim?“, jsme se rozhodli Vám objasnit několik základních otazníků, které by Vám mohli v tomto směru pomoci.

 

První krok

Řada některých prodejců může přesvědčovat své potencionální zákazníky o tom, že mobilheim si můžete umístit takřka kdekoliv. Obdobně se můžete také setkat i s takovým názorem, že na vlastním pozemku si přeci může vlastník dělat a umisťovat co chce.

Ve chvíli, kdy ale začnete uvažovat o pořízení mobilního domu a zároveň začnete hledat vhodný pozemek na který budete chtít dům dlouhodobě umístit, je dobré se předem informovat o tom, jak na to přihlíží zákon a legislativa.

Vždy je totiž lepší konkrétní záměr projednat s příslušnými úřady, než umístit stavbu „na černo“ a do budoucna s tím mít nepříjemnosti.

 

Zastavitelné x nezastavitelné území

Ať už se chystáte na pozemek umístit starší maringotku s tažnou ojí a koly nebo modulový dům, který je vyroben přímo na zakázku, veškeré stavby musí korespondovat s územně plánovací dokumentací.

Územně plánovací dokumentaci (územní plán), popřípadě regulační plán je zpravidla možné získat na webových stránkách dané obce. Pokud se Vám to nepodaří, vzneste na obecní úřad dotaz o možnosti do plánu nahlédnout. Díky tomu zjistíte, jestli se pozemek nachází v zastavitelném či nezastavitelném území.

Pokud má být mobilní dům využíván k celoročnímu trvalému bydlení, je nutné, aby stál na pozemku, který je v územním plánu definován jako Plocha určená k bydlení – tedy v zastavitelném území. (Tady přibývají ale i další požadavky na možnost napojení se na sítě apod.).

Co se týká nezastavěného území, podle §18 odst. 5 stavebního zákona lze v souladu s jeho charakterem umisťovat pouze stavby, zařízení a jiná opatření, která se týkají zemědělství, lesnictví, vodního hospodářství, ochrany přírody a krajiny, veřejné dopravní a technické infrastruktury a jiného. To znamená, že obecně cokoliv, co vykazuje charakter stavby, které nesouvisejí s výše zmíněným, může být kýmkoliv napadnutelné a vést až k nařízenému odstranění.  

V případě, že budete chtít objekt postavit blíže než dva metry od hranice vedlejšího pozemku, nezapomeňte ani na souhlas vlastníků, kteří sousedí s Vaším pozemkem. Mohli by mít k Vašemu záměru výhrady a opět je lepší se vyhnout případným potížím. Jak se říká „není nad sousedské vztahy“.

 

Stavební úřad

Pokud nebude Váš záměr v rozporu s územním plánem, charakterem území a úředníci k němu nebudou mít žádné výhrady, neměl by být problém s vydáním územního souhlasu.  

Ačkoliv stavební úřad může na mobilní domy nahlížet poněkud nejednotně, myslete na to, že vždy má poslední slovo a je lepší s ním konkrétní záměr zkonzultovat.

Stavební úřad Vám může dále i pomoci s tím, na co si dát případně pozor a jakým komplikacím se vyhnout.

 

Tento článek vzniknul pouze jako obecné doporučení, nikoliv oficiální návod.

 

Zdroj: Stavební zákon a další předpisy: ... : texty všech předpisů od .. Ostrava: Sagit, 2006-. ÚZ. ISBN 9788074882043

 

Související:

Metodická pomůcka Ministerstva pro místní rozvoj - MOBILNÍ DOMY