• Hlavní strana
  • /
  • Areál Koučink akademie – Horní Libchavy – Apartmány na vršku

Areál Koučink akademie – Horní Libchavy – Apartmány na vršku

Zveřejněno: 15.02.2014 | Autor: Eva Loskotová

 
„Na začátku byl sen i neuvěřitelné nutkání koupit pozemky.“
 
Krajina Orlického podhůří, široké stráně, louky, pasoucí se stáda, stezky zvoucí k turistice i toulání, údolí obce Libchavy. Na jednom zdejším vršku stojí pozoruhodný areál o výměře cca 7 akrů. Slouží pro pořádání seminářů všeho druhu menších i větších skupin, ale má co nabídnout i příznivcům venkovského turismu. Vlastníkem pozemků i se stavbami je společnost Koučink akademie, s.r.o. Na počátku byl však sen i touha koupit pozemky ´otce projektu´, pana Zdeňka Štěpánka. Pozemek, tedy to ´pravé místo´, hledal dlouho. Když našel a jeho vize dostala jasný obrys, koupil ho i s objektem bývalé výkrmny vepřů. Zde se pak začalo budování, od staveb sloužících pro akademii. Později byly doslova rukodělně postaveny unikátní apartmány pro čas prázdnin, dovolených a volných dnů.

 
 
V areálu se nachází pětice srubů, jeden středový a čtyři malé paprskovitě spojené s centrálním, objekt kanceláří a unikátní budova s apartmány ´na vršku´ - místo pro ubytování blízko přírody. Na pozemku jsou i další experimenty – jurta a Lesní školka. Během realizace staveb se podařilo najít ty zkušené odborníky a zručné řemeslníky, kteří rozuměli uvažování a tvorbě iniciátora projektu a byli schopni ´tvořit za chodu´  zohledněním aktuálních nápadů. Základní technické řešení bylo jasné, ostatní se dolaďovalo na stavbě, v mnoha případech šlo i o vícehodinové testování a zkoušení. Věci se posuzovali v reálné podobě, rozkreslování se omezilo na minimum. Řemeslníkům byl dán prostor pro vlastní iniciativu, prostor k řešení. Vznikly tak unikátní kousky na spojnici mezi řemeslem, užitým uměním a ochrany hodnými vzory. Vstupní brána s motivy jasanového a olšového listu, kované schodišťové zábradlí, nátěry ze včelího vosku a lněného oleje, spojovací cesty z dubových a akátových špalíčků, příhradová konstrukce z kulatiny se speciálními ocelovými spoji, nosná konstrukce středového srubu, hliněné omítky částečně z místních zdrojů, marocký štuk (tadelakt), ručně dělaná umyvadla, kachličky, litá podlaha v koupelnách, špaletová dubová okna s drásaným povrchem, sklonité zelené střechy osázené extenzivními rostlinami … Organické tvary, nepravidelnosti a ruční opracování jsou společným jmenovatelem všech prvků od nosné konstrukce po kování dveří. Zdrojem tepla celého areálu je biomasa, kotle na peletky ohřívají i teplou užitkovou vodu, a tak jsou v provozu celý rok. Přikládat se nemusí, zásobníky a automatický systém na vše stačí (jednou za pár dní se odstraní popel).
 
Místo se jeví jako ideální pro odpočinek, uvolnění, pohyb, zamyšlení a pro setkání, malá i velká. Na okraji vesnice a zároveň u prahu volné přírody. Snad je to všude patrný dotyk řemeslné zručnosti, lidské houževnatosti, pozornosti a smyslu pro materiál, detail i souvislosti, co činí místo podnětným. 
 
 
 
Tento článek pro Vás připravil server Bioreality.cz

Fotogalerie