• Hlavní strana
  • /
  • Rizika a úskalí výběru zpracovatele lesního hospodářského plánu

Rizika a úskalí výběru zpracovatele lesního hospodářského plánu

Zveřejněno: 17.09.2013 | Autor: Tomáš Záruba mail: info@setsail.cz

Lesní zákon stanovil pro lesy v soukromém vlastnictví dva závazné ukazatele lesních hospodářských plánů, a to maximální výši celkové decenální těžby a minimální podíl melioračních a zpevňujících dřevin při obnově porostu. Pro stanovení obou těchto ukazatelů je důležité objektivní zjištění stavu lesa v terénu, další zpracování je pak již záležitostí především výpočetní techniky. Ještě významnější, a pro další využití lesního hospodářského plánu rozhodující, je konkrétní plánování těžby a pěstebních opatření v jednotlivých porostech (resp. porostních skupinách) na příštích deset let. Kvalita a využitelnost LHP proto závisí především – ne-li výlučně – na odborných znalostech, zkušenosti a zodpovědnosti zařizovatele, který tyto venkovní práce vykonává.

Tato skutečnost by proto měla být rozhodujícím faktorem při výběru zhotovitele lesního hospodářského plánu. V běžné praxi není výjimkou, že těmito časově a fyzicky náročnými pracemi v terénu jsou pověřováni mladí a nezkušení absolventi vysokých i středních lesnických škol. Proto je třeba se již při podpisu smlouvy seznámit s konkrétní osobou, která bude tyto venkovní práce provádět, ověřit si její odborné znalosti a též předem projednat požadavky a představy vlastníka lesa o obsahu a detailech zpracování LHP. Jedním z hlavních požadavků vlastníka lesa by měla být podmínka odsouhlasení základních hospodářských doporučení LHP – tvorby hospodářských souborů a zejména stanovení obmýtí a dob obnovních, případně i navrhovaných úprav rozdělení lesa – a samozřejmě též všech plánovaných opatření v jednotlivých porostech (porostních skupinách) lesním hospodářem, a to před odevzdáním venkovních zápisů k počítačovému zpracování.

Pokud jde o náklady na vyhotovení  LHP – riziko nejnižší ceny samozřejmě existuje a je v přímé souvislosti s kvalitou zpracování jeho obsahu. Zpracovatel LHP může výrazně snížit své náklady výrazným omezením venkovních prací, které nahradí využitím předchozího LHP a úpravou jeho údajů dle záznamů lesní hospodářské evidence za uplynulé desetileté období. Plán hospodářských opatření lze v těchto případech navrhnout v kanceláři podle předtištěných rámcových směrnic hospodaření, výši těžby v jednotlivých porostech dle jejich věku a druhového složení využitím vyhláškou stanovených modelových procent. Jistě není nutno zdůrazňovat, že takto zpracovaný plán je pro praktickou potřebu téměř bezcenný. Naštěstí podrobné plánování těžby a pěstebních opatření v jednotlivých porostech není závazné a lesní hospodář nemusí na předpis LHP v jednotlivých porostních skupinách brát zřetel. Zůstává ovšem otázkou, není-li v těchto případech i nízká cena LHP zbytečně vynaloženým nákladem.