• Hlavní strana
  • /
  • Umisťování a povolování staveb zemědělské prvovýroby na zemědělskou půdu mimo zastavěné území obce I.

Umisťování a povolování staveb zemědělské prvovýroby na zemědělskou půdu mimo zastavěné území obce I.

Zveřejněno: 16.06.2014 | Autor: Jiří Loskot, Jiří Zámek | Zdroj: www.bioreality.cz

Pozemky, umisťování a povolování zemědělských staveb
 
Následující článek najdete zde.
 
Farma Pastvinářství Zaječice - vizualizace záměru
 

Obce mají zpravidla územním plánem podrobně zpracovány podklady pro stavby v zastavěném území obce (intravilánu)  pro všechny formy využití, tedy nejen pro bydlení, služby a výrobu, ale i pro zemědělství. Větší část plochy územního plánu obce se však nachází v nezastavěném území (extravilánu), kde převládají plochy zemědělského a lesního půdního fondu, nezbývá zde však mnoho šancí na umístění nové stavby a to ani pro hospodařícího zemědělce.

Snahou obce je koncentrovat stavební činnost do obce a jejího těsného okolí, je to pochopitelné z důvodu lepší obslužnosti a nákladů na infrastrukturu a zajišťování veškerých služeb. Zemědělci, zejména ti, jejichž obživa stojí na živočišné prvovýrobě, často preferují umístění farmy do pastvin, tedy ve větší vzdálenosti od obce. Důvodem bývá jak neobtěžovat sousedy doprovodnými jevy tohoto druhu hospodářství, nezakládat si na konflikty pramenící z množství pachů a rojů much, tak zejména potřeba být na dohled zvířat na volné pastvě. Potřeba umístění farmy do větší vzdálenosti od obce uprostřed pastvin je tedy legitimní a logická.

 

Územní plánovači v nově pořizovaných územních plánech, ve snaze omezit výstavbu objektů sloužící pouze k bydlení či rekreaci ve volné krajině, jakoukoli výstavbu mimo zastavěné území obce výrazně omezují nebo ji zcela znemožňují. Vhodných lokalit pro stavbu na zemědělské půdě dál od obce je čím dál tím méně a očekáváme, že po další obměně územních plánů, bude možnost stavby, díky jejich závaznosti, mnohde zcela uzavřena. Zemědělci tak sklízejí nutnou daň ve formě velmi komplikovaného řízení o umístění stavby do volné krajiny. A to i přes to, že existuje reálné napojení příjezdové cesty k obecní komunikaci, mají zajištěnu elektřinu, vodní zdroj i vyčištění odpadních vod a jsou schopni vše projekčně i technicky zajistit.

 

 Zájemci o stavby v nezastavěném území  např. stavby ekologického zemědělství, které se nemůže provozovat v zastavěných částech obcí mají v podstatě dvě možnosti:

  1. Po neúspěšném jednání s úředníky na příslušném stavebním úřadu rezignovat a hledat pozemek v hodný pro ekologické hospodaření uvnitř obce, kteréž to snažení pak končí fiaskem, neboť ceny jsou vyhnány k cenám blížícím se ceně stavebních pozemků.
  2. Obrátit se na profesionály, neboť i když prvotní informace stavebního úředníka je zamítavá často lze i v nezastavěném území, za určitých podmínek, stavět. Jde však výhradně o stavby pro zemědělství: stáje, sociální zázemí pro zaměstnance, bydlení pro správce farmáře, seníky, ovčíny, přístřešky pro zvířata, sklady zemědělského nářadí, rybníky, navíc stavby lze doplnit o krajinotvornou funkci – stromořadí a remízky a zlepšit zadržování vody v krajině pomocí tůně, rybníku nebo zasakovacího pole. Stavby lze řešit buď samostatně nebo sestavené do funkčního areálu – farmy.

Další možností je změnit své působiště a vybrat si nové působiště podle toho, kde Vám územní plánovači dovolí svobodně hospodařit nebo kde najdete vhodnou, již postavenou farmu.

 

Stavět ve volném terénu však neumožňuje každý pozemek, přesto je dobré každé území předem prověřit a možnost kvalifikovaně posoudit. Úspěšné umístění farmy, jejíž projekt  je spolu s pozemky určen k prodeji a připraven k realizaci.

 

Zajistíme: zpracování potřebné dokumentace a vydání rozhodnutí o umístění staveb, stavebního povolení a další potřebný servis při realizaci záměrů.

Kontakty a konzultace:

Příprava záměru: Jiří Loskot, 774 235 689, loskot@bioreality.cz