• Hlavní strana
  • /
  • Umisťování a povolování staveb zemědělské prvovýroby na zemědělskou půdu mimo zastavěné území obce III.

Umisťování a povolování staveb zemědělské prvovýroby na zemědělskou půdu mimo zastavěné území obce III.

Zveřejněno: 21.07.2015 | Autor: Jiří Zámek, Jiří Loskot | Zdroj: bioreality.cz

Je budoucí výstavba zemědělských staveb soukromých zemědělců ohrožena? (I.)

(Článek je volným pokračováním textů Farmář potřebuje střechu nad hlavou a Pozemky, umísťování a povolování zemědělských stavebNásledující článek najdete zde.)
 
Pro inspiraci: umístění klasické historické zemědělské usedlosti do krajiny
 

V dnešním článku si v reálném čase na pokračování příběhů skutečných farmářů ukážeme postup jednotlivých záměrů. Vedle záměrů větších souborů staveb půjde i o záměry farmářů s menšími zemědělskými stavbami. 

Jak by měli soukromí zemědělci postupovat, potřebují-li umístit v nezastavěném území zemědělské záměry a stavby potřebné pro rozvoj svých farem? Zdá se, že právní předpisy ne úplně vyhovují potřebám soukromých zemědělců a jejich situaci komplikují. Nejednou vázne i prosté pochopení, s čím se soukromý zemědělec potýká. Ze strany úřadů, zastupitelů i sousedů.

 

NABÍZÍME AKTUÁLNÍ STAV PŘÍKLADŮ Z MINULÉHO ČLÁNKU:

  • Jako první byl popsán záměr Farma Pastvinářství Obořiště´. V tomto příběhu může farmář začít realizovat svůj záměr, bylo totiž vydáno Územní rozhodnutí o umístění stavby -  souboru zemědělských staveb. Dobře to zde dopadlo a my sledování záměru opouštíme.  

  • Dále jsme psali o záměru ´Farma Pastvinářství Zaječice´. Farmář získal aktuálně souhlas odboru životního prostředí s umístěním záměru v nezastavěném území. Předpokládá se pokračování v řízení o umístění zemědělských staveb, tentokrát na stavebním úřadě.   Měla by se v něm vyřešit i příjezdová komunikace, neboť stávající polní cesta nevyhovuje. Vývoj této situace sledujeme a přineseme informace v dalším čísle.

 

NĚCO O MOŽNOSTI BUDOUCÍ VÝSTAVBY ZEMĚDĚLSKÝCH STAVEB SOUKROMÝCH ZEMĚDĚLCŮ

Současný stav je výrazně poznamenán faktem, že na českém venkově už přes půl století podstatnou část zemědělské produkce zajišťují velké zemědělské podniky, které hospodaří na většině zemědělské půdy. A to se všemi představitelnými důsledky pro krajinu a život na venkově. Velké zemědělské podniky jsou schopné zajistit si pro vlastní rozvoj potřebné plochy v územních plánech, plánovat přípravu a povolení zemědělských staveb a čerpat s tím spojené dotace.

Naproti tomu soukromí zemědělci hospodařící převážně rodinným způsobem, s pozitivním dopadem na krajinu i na kvalitu života na českém venkově, se nejsou často schopni mezi setím a sklizní ještě orientovat ve stavebních předpisech.

Mají možná své plány a vlastní i pozemky na kterých by v budoucnu chtěli svoje záměry realizovat, ale každodenní starosti jim zatím nedovolí se těmito plány zabývat. A v tom je ten zásadní problém, se kterým souvisí i název dnešního článku.

Znamená to, že soukromí zemědělci či farmáři se musí nutně vzdát záměrů a plánů ohledně stavebního rozvoje svých farem nebo je tu možnost, jak pro nejbližší i vzdálenou budoucnost zajistit jejich realizaci?

Klíčem k řešení této situace jsou územní plány obcí zejména část, která se týká nezastavěného území, a to jak současné tak i ty budoucí. Faktem je, že v návrzích nových územních plánů je výstavba zemědělských staveb v nezastavěném území obvykle silně regulována a někdy zcela znemožněna. Jako jedna z nejlepších investic do budoucna se v této souvislosti ukazuje zajištění možnosti budoucí výstavby zemědělských staveb v nezastavěném území podle stávajících platných územních plánů.

Pro rozvoj rodinné farmy je zásadní možnost zřízení potřebného zázemí nejenom pro zemědělskou prvovýrobu, ale i pro poskytování služeb se zemědělstvím souvisejících. Poskytování těchto sužeb umožní zemědělci prodávat alespoň část své produkce společně se svými službami přímo konečnému spotřebiteli, to jej může částečně osvobodit od nejistot vyplývajících z dodavatelských smluv.

 

NĚKOLIK PRAVIDEL PRO MINIMALIZACI BUDOUCÍCH PROBLÉMŮ PŘI VÝSTAVBĚ FARMY:

Pravidlo 1:  Využij časově omezené možnosti realizovat  svůj záměr podle stávajících územních plánů. Tam, kde to ještě jde (pouze u ÚP některých obcí) v nezastavěném území, si zajisti vydání rozhodnutí o umístění staveb.

Pravidlo 2:  Zkontroluj zapracování vydaného rozhodnutí o umístění staveb svého záměru do nového územního plánu. Tím si trvale zajistíš možnost využití plochy pro zemědělské stavby v nových územních plánech obce i do budoucna.

Pravidlo 3:     Využij možnost získání dotace pro rok 2015. Podmínkou je, že máš platné rozhodnutí o umístění staveb (popř. i stavební povolení) při podání žádosti o dotaci.  

Pravidlo 4:   Včas a aktivně prosazuj své záměry jako požadavky do nového ÚP. Při tvorbě a připomínkování nového územního plánu obce je ideální šance, že snadno prosadíš svůj záměr a zemědělskou stavbu. Později budou tvé šance cokoli postavit malé. Navrhuj v novém územním plánu další přípustné využití zemědělských ploch o zemědělské stavby s možností prodeje ze dvora, ubytování, pohostinství a případně dalších činností, které máte v záměru provozovat na své farmě. Jednej se zastupiteli obce i zpracovatelem zadání nového územního plánu.

 

NÁSLEDUJÍCÍ SITUAČNÍ PŘÍKLADY CHTĚJÍ POUKÁZAT NA ROZSAH CELÉ PROBLEMATIKY:

 Zemědělec z Přídolí – Máchovice:

Soukromý zemědělec chtěl rozšířit svůj zemědělský areál o zemědělské stavby na svých pozemcích v nezastavěném území obce.

Při zpracování podkladů se zjistilo, že územní plán obce neumožňuje na jeho pozemcích jakoukoliv výstavbu zemědělských staveb,

pro soukromého zemědělce to bylo nepříjemné překvapení, má jedinou možnost požádat o změnu stávajícího územního plánu, což je záležitost časově i finančně náročná a na schválení změny není nárok (předpokládá se souhlas dotčených orgánů, veřejnosti i zastupitelů obce).

 

Farma pastvinářství Vysoká:

Soukromý zemědělec má plán rozvoje rodinné farmy na svých pozemcích v nezastavěném území obce.

Platný územní plán obce umožňuje realizovat stavby zemědělské prvovýroby,

v obci plánuje zahraniční investor výstavbu rozsáhlého záměru golfového resortu, aquaparku a rezidenčního bydlení,

obec připravuje nový územní plán, který je podřízen tomuto záměru a se záměrem soukromého zemědělce nepočítal,

záměr soukromého zemědělce se do záměru zahraničního investora a tedy i obce nehodil, padl i návrh na stavební uzávěru,

soukromý zemědělec na žádost obce vymezil řešenou plochu v území určeném pro výstavbu staveb zemědělské prvovýroby,

architekt urbanista, zpracovávající nový územní plán obce, záměrům soukromých zemědělců v nezastavěném území příliš nepřeje a možnosti výstavby v nezastavěném území podle současných předpisů považuje za chybu v zákoně a povolil by občas nějaký přístřešek. Toto je obecný přístup architektů urbanistů, kteří problematice nezastavěného území nevěnují příliš pozornost a před zájmy soukromých zemědělců, údržbě a tvorbě krajiny dávají často spolu se zastupiteli přednost zájmům jiných skupin. Obnova českého venkova proto pokračuje pomalu a často dochází k nevratnému poškození původního charakteru české vesnice,

zemědělec zároveň požádal zastupitelstvo obce o zařazení řešeného území budoucí farmy v novém územním plánu do ploch s rozšířeným způsobem využití, které současný územní plán neumožňuje (bydlení správce s možností ubytování a stravování na farmě, prodej ze dvora, drobná výroba – zpracování zemědělských produktů),

soukromému zemědělci se podařilo i přes prvotní odpor získat souhlas zastupitelů se zařazením ploch řešeného území do návrhu nového územního plánu pro využití, který současný územní plán neumožňuje,

záměr soukromého zemědělce se dostal do stejného návrhu územního plánu se záměrem zahraničního investora. Veřejnost, ani sám soukromý zemědělec zásadně nesouhlasí se záměrem zahraničního investora, který není ještě projednán s dotčenými orgány.

Schválení nového územního plánu se nepředpokládá v dohledné době. Zemědělec se rozhodl zajistit záměr rozvoje rodinné farmy ve dvou etapách:

1) žádostí o vydání územního rozhodnutí na tu část staveb, zařízení a opatření, které umožňuje současný územní plán,

2) další nové využití ploch a staveb v řešeném území se soukromý zemědělec bude snažit zajistit v novém uzemním plánu.

O vývoji Farmy pastvinářství Vysoká Vás budeme informovat.

 

Farma pastvinářství Dobříš:

Soukromý zemědělec má záměr zřídit farmu zaměřenou na chov ovcí a koní na vlastních pozemcích a na zemědělských půdních blocích. 

Rozhodl se pro vybudování základního zázemí farmy v této lokalitě v nezastavěném území obce, protože mu to územní plán obce umožňuje a to včetně bydlení správce,

pro další rozvoj farmy má zároveň připraveny a schváleny další pastevní areály s možností výstavby centrálního seníku, stájí a dalších potřebných staveb, které se budou realizovat po vybudování základního zázemí farmy a nárůstu počtu chovaných zvířat,

svůj záměr začal realizovat ohrazením pastevních areálů ohradníky a zřízením dočasných přístřešků pro zvířata na pastvě, protože si začal v předstihu chovat kmenové stádo,

úřad obce vydal různé zákazy, příkazy a doporučení, kterými přípravu zřízení farmy komplikujÍ,

soukromý zemědělec je však vytrvalý a něco vydrží, proto přistoupil na požadavek příslušného odboru životního prostředí a zpracuje podklady pro posouzení celého záměru zřízení farmy v řešeném území,

požádá příslušný odbor životního prostředí o souhlas s umístěním záměru v nezastavěném území,

po vydání souhlasu s umístěním záměru v nezastavěném území bude realizace výstavby zázemí farmy zajištěna následným vydáním rozhodnutí o umístění souboru zemědělských staveb.

O vývoji Farmy pastvinářství Dobříš budeme informovat v dalším čísle.

 

Zajistíme: zpracování potřebné dokumentace a vydání rozhodnutí o umístění staveb, stavebního povolení a další potřebný servis při realizaci záměrů.

Kontakty a konzultace:

      Příprava záměruJiří Loskot, 774 235 689, loskot@bioreality.cz