Září – konec pachtovního roku

Zveřejněno: 07.09.2022 | Autor: Bioreality s.r.o.

 

Podle dostupných zdrojů je v Česku přes 3,2 mil. vlastníků půdy, ale jen malá část z nich na pozemcích hospodaří skutečně sama. Ve většině případů půdu pronajímá/propachtovává převážně místním zemědělcům, kteří pozemky obhospodařují a mají z ní výnos. Vlastníkovi pak náleží pachtovné, které se s ohledem na danou lokalitu může výrazně lišit.

 

Ať už z jakéhokoliv důvodu uvažujete nad výpovědí či změnami v pachtovní smlouvě, právě teď je ten správný čas. Na konci září totiž končí pachtovní rok. Nicméně ojediněle se setkáváme i s případy, kdy je pachtovní rok ujednán do 31.12..

 

Na co si dát pozor při uzavírání nové pachtovní smlouvy

VÝPOVĚDNÍ LHŮTA

Pachtovní smlouva je uzavírána na dobu určitou nebo neurčitou.

Je-li pachtovní smlouva ujednána na dobu určitou, obvykle skončí dnem jejího uplynutí. Vypovědět ji je možné s šestiměsíční výpovědní lhůtou před koncem hospodářského roku.

Vlastník by si ale měl dát ve smlouvě hlavně pozor na tzv. automatickou prolongaci, kdy je smlouva automaticky prodloužena o další období, pokud to pachtýři není sděleno. 

Co se týká pachtovní smlouvy na dobu neurčitou, dle občanského zákoníku je možné ji vypovědět ve dvanáctiměsíční výpovědní době.

Vlastník by si ale měl před uzavřením pachtu uvědomit, jak bude s pozemky nakládat v budoucnu. Obecně platí, že smlouvy ujednané na dobu 5-10 let jsou poměrně nevýhodné a při prodeji mohou výrazně snížit tržní hodnotu.

Naopak pachtovní smlouvy, které jsou uzavírány na 1 rok, mohou u pachtýře vzbuzovat určité obavy, což se může projevit přístupem pachtýře k pozemkům. Smysl to má pouze v případě, když když uvažujete pozemky v nejbližší době prodat.

Obecně jedním z doporučovaných způsobů je uzavřít smlouvu na dobu neurčitou s roční/dvouletou výpovědní lhůtou.

Pokud propachtováváte spoluvlastnický podíl, vždy je dobré mít samostatnou pachtovní smlouvu pouze na Váš podíl. V opačném případě se můžete tak lehce dostat do situace, kdy budete chtít například po letech smlouvu vypovědět, ale bude to možné pouze všemi smluvními stranami (tzn. i dalšími spoluvlastníky).

 

VÝŠE A VÝPLATA PACHTOVNÉHO

U pozemků, které tvoří větší celky a výměry, lze očekávat vyšší pachtovné než u menších roztroušených parcel. Stejně tak hraje určitou roli i druh kultury, kdy u orné půdy bývá pachtovné obvykle vyšší než u trvalých travních porostů.

Pachtovné je vypláceno zpětně nejpozději do 31.12. daného roku. Ve smlouvě by neměly chybět ani sankce při nedodržení termínu splatnosti.

 

PRÁVA A POVINNOSTI PACHTÝŘE A PROPACHTOVATELE

Zde hovoříme zejména o opatřeních pro ochranu půdy a nakládání s pozemkem v rozumné a udržitelné míře.

 

Patří sem například:

- ochrana před erozí,

- používání statkových hnojiv,

- pravidelné střídání plodin,

- meziplodiny,

- biopásy, a další..

Zdroj: pixabay.com

Pachtýř nesmí propachtovat pozemek třetí osobě bez Vašeho souhlasu

Propachtovat věc třetí osobě je možné pouze se souhlasem propachtovatele, a to vždy nejlépe v písemné podobě. V opačném případě je to závažný důvod k okamžité výpovědi smlouvy.

 

OZ - Předpis č. 89/2012 Sb., § 2336

„Pachtýř pečuje o propachtovanou věc jako řádný hospodář.“

 

Předtím, než se rozhodnete pozemky propachtovat, doporučujeme oslovit i další zemědělce, kteří v blízkém okolí hospodaří. Na základě toho můžete pak porovnat výši pachtovného a další podmínky. Ne vždy ale platí, že nejvyšší nabídka znamená, že s nájemcem „nebudou problémy“ a Vaše pozemky budou v těch nejlepších rukách. Proto je dobré se informovat i od ostatních vlastníků v dané lokalitě, jak jsou případně s nájemcem spokojeni a dle toho se rozhodnout komu své pozemky svěříte do péče.

 

Dále je dobré mít na paměti, že pachtovní smlouva by měla mít vždy písemnou podobu. Pozor byste si měli dát také na to, zda-li se ve smlouvě pachtýři nezavazujete při prodeji např. s předkupním právem.

 

           _ _ _       

                                                                                                                   

Potřebujete-li pomoc s oslovením okolních pachtýřů, či jen malou konzultaci ohledně pachtovních smluv, můžete se na nás obrátit telefonicky nebo emailem.

Přejeme mnoho štěstí při uzavírání a úpravách Vašich pachtovních smluv, se kterými budete spokojeni.